Garat ekipore Superliga 2010


Go to content

Nga kėndi im

Kėtė vit isha pjesmarrės i drejtpėrdrejtė i kampionatit ekipor tė Kosoves nė shah mbas 15 viteve.Isha vendosur nė Hotel Palace afėr Mitrovicės dhe mbas shume viteve isha vizitor nė atė pjesė ku shumė shkruhet,shumė flitet,shumė politizohet dhe nė fund asgjė nuk bėhet.Pjesa ku disa vite tė jetės edhe i kam kaluar ishte e pamundur tė vizitohet pėrveē njė rasti ku hyra nga njė anė krejt tjetėr dhe qėndrova vetėm disa minuta,ajo pjesė veriore nuk i pėrngjante pjeses ku isha vitet 90-ta.
Kampionati ekipor kishte njė medalje tė artė mbasi filloi me data tė sakta 5-9 mai edhe pse jo me kohė tė caktuar me datė ishte e saktė dhe gjdo lavdat.U takova me shumė shahistė dhe ishte njė pėrjetim e kėnaqshėm duke e respektuar gjdo njėrin me plotė fjalė i kuptoja dhe e dija shumė mirė se me shumė asnjėri nuk ka pasur mundėsi tė bėjė pėr shahun Kosovar.Kampionati filloi me disa minuta me vones me disa fjalime zyrtare nga ata qė janė nė Federatė dhe qka nuk kuptova dhe as qė u interesova ishte tempoja e lojes me disa sekonda shtesė mbas 40-tė lėvizjeve deri nė fund tė lojes,kurse na filluam lojen me sekonda shtesė nga lėvizja e parė.Gjdo shahistė e kishte nga njė pije freskuese gjdo xhiro gjė qė linte pėrshtypjen se kampionati ėshtė i organizuar mirė.
Pjesėmarrės kishte shumė shahistė tė huaj dhe tė paguar kuptohet dhe pėrveq dy tri lojė pakė me serioze tjerat takime tė shahistėve nė tabelen e parė ishin sa pėr tu kry ato 5 ditė nė Kosovė.Qka kuptova me prezencen time ishte edhe ajo se Federata e shahut e Kosoves ka njė interesim tepėr tė vogėl per shtyrjen e shahut Kosovar pėrpara, dhe asnjė nga pėrfaqėsuesit e federates nuk u interesuan qė nga pėrvoja jonė tė mėsojn diqka me shumė, edhe mė i vogėl ishe interesimi im mbasi e kuptova se vetėm humbje e kohės ėshtė nė qoftė se propozoi diqka pėr tė miren e shahut Kosovar.Pėrvoja ime 25vjeēare nė shah mė ka mėsuar qė aty ku nuk ka interesim nuk duhet edhe tė pėrzihem sepse humbė kohė dhe nuk tė kuptojnė.
Njė informatė qesharake:Nė Kosovė amatoret e shahut dhe ata qė nuk e kuptojnė fare lojen e shahut kan filluar tė mendojnė se gjatė superliges e kam pėrdorur programin e shahut Fritz nė telefonin tim mobil ! Ai qė e kuptonė lojen e shahut sikur tė analizon lojrat e mia me radhė mundė tė vėrejė se ato lojra nuk munden tė analizohen me Fritz sepse ishin tepėr tė dobėta dhe shumė thjeshtė pėr ti luajtur. Disave ju kanė dukur sikur po luan Fritzi dhe pėr kėtė i falenderoi sepse nuk e kamė ditur se forca ime ėshtė e krahasueshme me njė program shahu me renome.
Sa pėr dijeni pėr ata qė shumė pakė e pėrcjellin shahun nė Kosovė,nė supėrligen e Kosoves kishte ekipe qė njeriu lirisht mundet tė luaj"simultankė" dhe vlersimi im pėrsonal ėshtė se shahu nė Kosovė ėshtė tepėr i dobėt dhe shumė mbrapa nga vendet tjera,dhe kur nga gjithė kjo e shtoim edhe se kush e udhėheqė shahun tek ne atėher pėrfundimi ėshtė"no coment"


Tė kthehėm pėr shahistė dhe ekipe qė u munduan 5 ditė pėr ato dy vende tė arta vende qė tė gjitha ekipet e kishin si pikėsynim.

Prishtina Shahistėt e Prishtines disa herė kampion tė Kosoves,dhe shumė herė pjesėmarrės nė kupen europiane ekipore kėsaj here nuk i dėshmuan vlerat e veta,Nė tabelen e tretė dėshtuan plotėsishtė duke tubuar vetėm dy pikė nga shtatė takime.Dhe sipas mendimit tim njė ekipė qė e humbė njė lojė "kontumacion"(gjė qė ndodhi nė takim me ekipin e Llamkosit nė tabelen e parė) nuk mendojė se ėshtė e interesuar pėr njė vendė tė lartė nė tabelė.Nė xhiron e fundit shumė shpejtė u dorzuan duke e remizuar takimin me Theranden pavarėsisht se ndoshta duhej tė kėrkohej shanci i fundit qė tė luhej deri nė fund.
Sidoqoftė vendi i 4-tė ėshtė i meituar pėr kėtė ekip duke shpresuar se njė tė ardhme tė shpejtė do te jetė me e organizar mė mirė pėr takime tjera ekipore.Edhe ekipa e Prishtines sikur se ekipa e Minatorit luajten vetem me 4-rė shahistė e gjithė kampionatin (B.Sadiku,B.Bujupi,P.Makolli dhe E.Berisha) dy tabelat tjera e para dhe e treta dėshtuan plotėsisht.
Llamkosi Shahistėt e Llamkosit dėshtuan qė nė xhiron e parė duke humbur nga ekipa e re nė eliten e shahut Kosovar Shqiponja dhe atė me rezultat tepėr tė ngushtė 2.5:3.5.Mbas kėsaj humbje edhe pse e fituan takimin e dytė mėnjiher pėsuan debakėl nga ekipa e Minatorit 4.5:1.5 kėshtu qė u fundosen tė gjitha gjasat pėr njė rėnditje tė lartė.Duhet ditur se deri nė xhiron e 6-tė ekipa nuk u ndryshua asnjėherė,vetėm dy xhirot e fundit A.Maxhuni zėvendsoi B.Morinen.Vendi i 5-tė ėshtė i merituar edhe pse qė nė startė pak kush ka menduar njė rezultat mė tė mirė.
Istogu Ekipa e Istogu qė nė fillim mė duket ėshtė pajtuar qė tė luan pėr egzistencė nė eliten e shahut Kosovar.Pa asnjė tė huaj vetėm me vendor ėshtė vėshtir qė tė ruhet statusi nė superligė,ose ose duhet qė vendoret te janė shahistė qė fitojnė mbi 50% tė pikve nė shumicen e tabelave.Me shume ndrrime nėpėr tabela shumė herė u munduan qė tė befasojn ekipet mirpo asgjė nuk u shkoi pėr dore.Kam pėrshtypjen se ishte njė klub shumė pak i organizuar dhe me shumė shpresonin se ndonjė ekip do tė lėshon piket pa lojė se sa qė luajten shah.Eshtė befasuese se si njė ekip qė ishte dikur kampion i Kosoves tė bie nė
njė pozitė pa asnjė shpresė se do tė fitoi njė takim si duhet.Dyshoi se ky ekip do tė gjenė vendin nė superligen e Kosoves nė njė tė ardhme tė shpejtė,dhe shume dyshoi se ekipa do ta ketė fatin e "Vėllaznimit" qė mbas humbjes sė statusit nė eliten e shahut Kosovar asnjė herė nuk ishte nė gjendje tė organizohej.
Minatori Sikur se Prishtina edhe Minatori nė xhiron e dytė e humbi njė takim"kontuamcion"nė tabelen e tretė dhe vlen ajo qė njė ekip qė i mungon njė shahistė nuk e meriton njė plasman tė lartė.Kjo ndodhi nė takimin kryesor me ekipen e Prishtines dhe nga ai moment shumė kam dyshuar se mundemi tė renditemi ne dy vendet e para.Ekipa luajti vetėm ne 4-rė tabela duke mos llogaritur tabeln e 5-tė dhe tė 6-tė qė nga 14 takime tubuan vetėm 4 pikė! Tė fillosh kampionatin pėr vend tė parė vetėm me 4-rė tabela vetėm ndonjė mrekulli e pa parė mund tė ndodhte.Mbas gjdo xhiroje shpresonim nė mrekullira mirpo ato asnjė herė nuk ndodhen edhe pse nė katėr tabela ishim mė tė mirėt dhe tubuam mė sė shumti pikė sa ja vlen kjo kur nė fund u deshtė tė pajtoheshim me vendin e tretė.Sikur vetėm njėra tabel na dy tė fundit tė fitonte 50% tė pikve do tė ishim sigurtė ne vendin e dytė kėshtu tė paktėn unė mendoi.Takimi i xhiros sė fundit me ekipen e Shqiponjes ishte vendimtare nga gjitha takimet tjera, edhe aty dėshtuam edhe pse njė barazim i mundshėm ekipen e klasifikonte nė vendin e dytė.Shahistet e pėrforcuar tė Minatorit e arsytuan vehtėn mirpo nuk e arsyetuan rėnditjen pėrfundimtare.
Drejtėsia Ekipa qė e meritoi vendin e fundit kėtė askush nuk e kontestoi.Ishin pajtuar qė nė fillim qė aty vendi i tyre nuk ishte mirpo luanin shah qė pakė a shumė tė ndihmonin ekipen e Expikut tė bėhet kampion.Nuk e arsyetuan emrin e ekipit sepse aty kishte mė sė paku drejtėsi.Ashtu edhe si e filluan kampionatin me njė humbje tė thellė 0.5:5.5 nga Expiku ashtu edhe e pėrfunduan kampionatin pa asnjė pikė tė fituar.U munduan me ekipe tė caktuara qė luanin pėr vendė tė parė mirpo asnjėher nuk arriten tė fitonin diēka nga gjithė ajo pėrpjekje.Drejtėsia ishte e fundit nė kėtė kampionat
Theranda Startuan me tri humbje tė njėpasnjishme dhe ishte ekipa e fundit nė tabel pas tri xhirove tė kampionatit.Nė takimet direkte me Istogun dhe Drejtėsin fituan dhe siguruan egzistencėn nė eliten e shahut Kosovar.Ashtu edhe pritej duke marrė parasysh se Istogu dhe Drejtėsia dy ekipet me tė dobėta shumė pak munden tė bėjnė kundėr Therandes e motivuar me ekipe tė pa organizuara.Nė fund nuk luajten fare me Prishtinen duke remizuar mbas disa minutave nė tė gjitha tabelat.Pritej me shumė nga I.Jupa,A.Elshani dhe S.Basha dhe medoja se kjo ekipė do tė pėrzihet seriozisht pėr dy vendet e para mirpo nuk ndodhi ashtu edhe pse tė gjithė vendoret e kėsaj ekipe janė me njė pėvojė tė konsiderueshme nėpėr gara ekipore.
Shqiponja Udhėtoja gjdo ditė nga Hotel Palace pėr Prishtinė dhe gjdo herė pyetja se ku ndodhėt Stanovci i Epėrm.Asnjėher nuk e kam vėrejtur kėtė fshatė edhe pse kalova shume herė aty pari.Ndoshta askush nuk kishte menduar se njė vend i vogėl nė Kosovė do tė pėrfaqėsohet nė kupen europiane ekipore mirpo ja qė kėto gjėra ndodhin nė shtetin mė tė ri.Si debituese ne eliten e shahut ja arriten qė tė nderohen me titullin e nėnkampionit dhe e arsyetuan donatorin kryesorė PTK-sė.Tė gjithė shahistėt e saj ishin tė uniformuar me "t-shirt" gjdo xhiro dhe ashtu si ekipa Expik qė po ashtu ishte e uniformuar fillova tė dyshoi se kusht pėr dy vendet e para nuk ėshtė loja e shahut po kjo "t-shirt" me mbishkrimin e klubit dhe donatorin e saj.Nė xhiron e fundit me Minatorin ku nevoitej fitorja e ekipes bashkė me disa spektator me "seter e pantolla" nuk mungoi as "policia" me uniforma dhe presioni ndaj GM Pinter nga disa qė tė lėshon sallen se ku luhej ndikoi indirekt te tė gjithė dhe e kishim mė sė tė ēart se kjo ekipė duhet tė shkoi nė Pllovdiv tė Bullgaris tė pėrfaqėsoi Kosoven se ndryshe nuk bėn ! Nė Kupen Europiane ekipore Kosoven e pėrfaqėson "Shqiponja" nga Stanovci i Epėrm dhe ky ėshtė edhe realiteti Kosovar.
Expik Ekipa kampione me plotė meritė.Mbas barazimit me fat me ekipen Minatori dhe fitores ndaj Prishtines askush nuk dyshoi se kjo ekipė do tė jetė e para.E organizuar e kompletuar dhe me shahistin numer 1(GM Delchev) ne tabelen e parė me nje rezultat 6(7) kėtė vitė e ka merituar qė tė pėrfaqėson Kosoven ne kupen europiane nė Plovdiv,Bullgari.Pėr ekipen kampione nuk nevojiten fjalė tė mėdha krejt qka mundem tė themė se uroi njė prezentim tė denjėt ne garen me radhė dhe suksese.Back to content | Back to main menu