Europian Club Cup 2010


Go to content

Shkrime pėr dy klubet nga "Albaspox"

Shkrime


Nje fshat prezanton Kosoven ne Kupen e Evropes 2010Kur nuk mungon vullneti dhe entuziazmni, por edhe pėrkrahja e parezervė e shoqėrisė dhe miqėve, ambicjet mund tė realizohen. Shembulli mė i mirė ėshtė Klubit tė Shahut “ SHQIPONJA” nga Stanoc i Epėrm i Vushtrrisė tė cilėt sė bashku me ekipin Expik tė Prishtinės do ta pėrfaqėsojnė sivjet Kosovėn nė fillim tė muajit tetor nė Kupėn e Evropės 2010 nė Plovdiv tė Bullgarisė. Klubi i Shahut “ Shqiponja” u formua nė vitin 2000.Themelues tė klubit janė Shemsi Shala, Faton Hyseni, Shemsi Fetahu. Organizimi i mirė bėri qė ky klub nga Liga e dytė e Kosovės tė bėhet anėtar nė eliten e klubeve mė tė mira tė Kosovės dhe kjo u realizua nė vitin vitin 2003 duke mundur ekipin e Prizrenit ( nė Play-out). Nė momente si shumė klube tė Kosovės ēėshtjen financiare nuk e kanė tė rregulluar, bėri qė ky klub sėrish tė humb statusin e anėtarit tė Super Ligės sė Kosovės, por me njė organizim mė tė mirė tė drejtuar nga kryetari i Klubit Shemsi Shala, nė perbėrje ka kryesinė e kompletuar ku puna kolektive ėshtė nė nivelin mė tė lartė , sėrish kthehen nė shoqėrinė elite. Nė vitin 2009 klubi dėshmoi se vėrtetė vendin e ka nė elitėn e klubeve mė tė mira tė Kosovės ku edhe e arriti kėtė sukses nė mėnyrė qė pėr vitin 2010 tė garojė nė Super Ligėn e Kosovės . Meritė pėr kėtė kishin lojtarėt : Mujė Ferati (kapiten); Halit Rushiti, Bali Haxha, Faton Hyseni, Jeton Hyseni, Shemsi Shala, Shemsi Fetahu, Fadil Maloku etj. Pėrveē kėsaj ,klubi Shqiponja, mė 1 shtator 2009 ka organizuar turneu tashmė tradicional me rastin e 10 dhjetė vjetorit tė dėshmorėve tė Vushtrrisė” turne ky qė ishte mė madhėshtori qė ndonjėherė u organizua pas lufte nė Kosovė. Pėr mbajtjen e kėtij turneu kanė ndihmuar Post-Telekomi i Kosovės dhe Pėrkrahja e gjithanshme e Kuvendit Komunal.

Gjatė kėtij viti, Klubi Shqiponja, realizoi synimet duke u nderua me titullin e nėnkampionit tė Kosovės me 11 pikė njė mė pak se Expik i I Prishtinės qė fitoi titullin e Kosovės me 12 pikė. Sipas, Shemsi Shalės ky sukses ėshtė arritur duke iu falenderua sponzorit PTK-sė, pa tė cilin nuk do tė shėnohej kjo kthesė positive. Klubi gjeti mjete duke u pėrforcuar me deisa shahistė tė tjerė dhe duke kaluar tė gjitha parashikimit. Pas veti la ekipet e njohura, Prishtinėn, Llakmosin, Minatorin, Istogun, Therrandėn etj. Fillimisht shėnoi fitore duke mposhtur K.Sh. “Llamkos” me rezultat 3,5 – 2,5 ,pastaj edhe fitore tjera radhazi, pėrveq njė humbje kundėr Prishtinės dhe njė barazimi me “Expikun” ( i cili zuri vendin e parė).Nė fund fitore kundėr Minatorit tė Mitrovicės me rezultat 4 me 2 i siguroj Shqiponjėsė titullin e nėnkampionit dhe tė drejtėn pėr ta pėrfaqėsua Kosovėn nė garat evropiane tė klubeve qe mbahet ne Pllovdiv tė Bullgarisė. Kėtė sukses e arritėn duke iu falenderua angazhimit tė gjithė lojtarėve e sidomos kapitenit te ekipit Mujė Feratit i cili diti ta udhėheq ekipin gjatė gjithė garave. Pėr kėtė sukses mė tė merituarit janė: KM, Krasimir Rusev/Bullgari/, Faruk Hoxha, Mujė Ferati, MF Osman Koka, Safet Trepēa, Xhevat Suhagėrlla, Halit Rushiti, Behxhet Shala, Jeton Hyseni, Bali Haxha,Faton Hyseni,Shemsi Shala etj.Shumicėn e takimeve, Shqiponja nė nė Super Ligen e Kosovės e luajti nė filluam nė kėtė pėrbėrje:Tabela: 1. Gm. Krasimir Rusev,2. Faruk Hoxha,3. Mujė Ferati ,4. Osman Koka,5. Safet Trepēa,6. Xhevat Suhagėrlla.

Rezultatet e arritura:

Xhiroja e I Shqiponja – Llamkosi 3,5 : 2,5

II Expik – Shqiponja 3 : 3

III Shqiponja – Istogu 4 : 2

IV Drejtėsia – Shqiponja 2,5 : 3,5

V Shqiponja – Prishtina 2 : 4

VI Shqiponja – Theranda 4 : 2

VII Minatori – Shqiponja 2 : 4

Lojtarėt mė tė suksesshėm janė: Tabela 1 : KM Krasimir Rusev me 5 pikė dhe tabela 5 Safet Trepēa me 5 pikė.Tani Klubi Shqiponja ėshtė duke pėrgatitur per Kampionatin Evropian tė Klubeve qė mbahet prej 16 – 24 tetor ne Pllovdiv tė Bullgarisė. Klubi ėshtė nė bisedime me anėtarin e Prishtinės, Pėrparim Makolli, qė ai ti mbrojė ngjyrat e Shqiponjės nė kėtė garė evropiane dhe denjėsisht tė pėrfaqėsohet shahu kosovar.

Pėr tė realizuar kėto synime pritet pėrkrahja e Ministrisė sė Sporteve tė Kosovės dhe Departamentit tė Sportit tė Kosovės , sepse pjesėmarrja nė Kampionatin Evropian kėrkon mjetė tė shumta dhe klubi kėto nuk ėshtė nė gjendje t’i pėrballojė.


Klubi i shahut Ekspik nga Prishtina nė Kupen e Evropes ne Bullgari ?


Angzhimi dhe pėrkushtimi pėr lojėn e shahut, bėnė qė Klubi i shahut Ekspik nga Prishtina nė Kampionatin e sivjetėm ekipor tė Kosovės tė mbajtur nė Prishtinė tė fitojnė titullin e kampionit pėr edicionin garues 2010. Ky ekip i prirė nga Armend Budima, ia doli qė nga 7 parti tė zhvilluara, me 5 fitore dhe vetėm dy barazime, me 12 pikė tė tubuara tė nderohet me titullin e kampionit tė Kosovės. Ky titull i siguron kėtij ekipi sė bashku me nėn kampionin Shqiponjėn e Stanovcit, tė drejtėn pėr pjesėmarrje nė Kupėn e Evropės 2010 qė mbahet nė Pllovdiv tė Bullgarisė nė gjysmėn e tetorit tė kėtij viti. A do tė marrin pjesė kosovarėt nė kėtė garė evropiane, nuk varet nga ata, por nga Departamenti i Sportit tė Kosovės, nga tė cilėt presin qė tu sigurohen shpenzimet e qėndrimit dhe tė rrugės. Tash disa vjet me radhė shahistėt e Kosovės, janė dėshmuar me rezultate tė mira dhe shpresohet se edhe kėtė vit do tė gjejnė pėrkrahje nga institucionet tona e Sportit tė Kosovės, por ndoshta edhe nga ndonjė donator qė tė realizohet shkuarja e tyre nė Bullgari.

Klubi i shahut “EXPIK” ėshtė formuar dhe funksionon qė nga viti 2008 dhe nė radhėt e veta ka kryesisht ka lojtarė tė ri ,mirėpo me pėrvoje tė konsiderueshme nė lojėn e shahut. Mund tė thuhet se meritėn kryesore pėr bashkimin e lojtarėve siē janė: Armend Budima, Astrit Zymberi, Gani Hamiti, Mentor Bislimi, Daut Tahiri , Ajet Mahmuti, Burim Dushi tė gjithė dikur lojtarė tė klubeve nga Prishtina i bartė kryetari i klubit Burhan Misini i cili me iniciativėn e vetė arriti ti ribashkoj tė gjithė kėta lojtarė cilėsorė. Disa prej tė cilėve jetojnė edhe jashtė shtetit si p.sh. Astrit Zymberi (Londėr) dhe Daut Tahiri (Berlin) e po ashtu ta bėjė pjesė tė ekipit edhe legjendėn e shahut kosovar Ramadan Ajvazi i cili me pėrvojen e vete reflekton nė sukseset e klubit tė shahut “EXPIK”.

Klubi i shahut nė vitin 2008 dhe 2009, ka funksionuar me emėr tjetėr e ai ka qenė “ RWE POWER KOSOVO” , kjo ėshtė bėrė pėr arsye tė sponsorit nė atė kohė i cili na ka ndihmuar mjaft nė zhvillimin e aktiviteteve tė kėtij klubi . Kėtu vlen tė pėrmendet fakti se pėr shkak tė mungesės sė donatorėve e veēanėrisht pėr shkak tė mungesės sė LIGJIT pėr SPORT , shumė klube tė shahut nuk kanė mbėshtetje financiare edhe i ndėrojnė emrat dhe veprimtarinė e zhvillojnė me emėr tė donatorit siē ėshtė edhe rasti me kampionin aktual tė Kosovės, Ekspik nga Prishtina .

Tani ky klub ka gjetur mbėshtetje nga firma e mirėnjohur kosovare nė fushėn e Teknologjisė Informative e ajo ėshtė kompania “EXPIK” nėn udhėheqjen e Rizah dhe Muharrem Deshishkut si dhe Bashkim Avdylit, tek tė cilėt kanė hasur nė mirėkuptim dhe mbėshtetje financiare dhe besohet se ky bashkėpunimi do tė vazhdoj edhe nė tė ardhmen.

Sukseset e klubit nė kėto tri vite tė ekzistimit tė saj janė:

Viti 2008 vendi i (IV)

Viti 2009 vendi ( III)

Viti 2010 vendi ( I )

Suksesi mė i madh i klubit tė shahut “EXPIK” ėshtė arritur kėtė vit, duke fituar titullin e Kampionit tė Kosovės . Ky sukses nuk u arritur brenda natės, por me punė tė palodhshme tė gjithė anėtarėve tė klubit e pėr kėtė arsye edhe rezultati nuk mungoj : 5-fitore dhe 2-barazime (pa humbje)

Rezultatet sipas xhirove:

1. Drejtesia – EXPIK rez. 0.5 – 5.5
2. EXPIK – SHQIPONJA rez. 3-3
3. THERANDA- EXPIK rez. 1-5
4. EXPIK – MINATORI rez. 3-3
5. LLAMKOSI – EXPIK rez. 2.5-3.5
6. PRISHTINA- EXPIK rez. 2-4
7. EXPIK – ISTOGU rez. 3.5-2.5

Shahistėt mė tė suksesshėm ishin :

1. Aleksandar Delēev 7 lojė -6 pikė ( tė tubuara)
2. Astrit Zymberi 6 lojė- 3 pikė
3. Ramadan Ajvazi 6 lojė- 4 pikė
4. Armend Budima 6 lojė- 5 pikė
5. Gani Hamiti 6 lojė- 4 pikė
6. Daut Tahiri 6 lojė- 3.5 pikė
7. Mentor Bislimi 4 lojė- 1.5 pikė
8. Burim Dushi 1 lojė- 0.5 pikė

Synimet e klubit Ekspik janė pėr arritje kulmore. Edhe mė tej mbetet njėri ndėr mėtuesit kryesor pėr titull tė Kampionit tė Kosovės, por edhe pėr njė pėrfaqėsim nė Kupėn Evropiane e cila kėtė vit do tė mbahet nė Bullgari. Qėllim i kėtyre djelmoshave ėshtė ta pėrfaqėsojnė shahun kosovar nė arenėn ndėrkombėtare nė mėnyrė sa mė tė denjė.

Expik&Shqiponja | Adresa zyrtare | Expik | Shqiponja | Tabela | Rezultatet | Fotografi | Lojra | Shkrime | Video | Historiku | Ks-chess | Kontakti | Site Map


Back to content | Back to main menu