Kampionati 12. Europian 2011


Aller au contenu

Komenti mbas turneut

Shėnime

Kampionati i 12-tė individual i Europes ne Aix les Bains(Fr) pėr shahistėt Kosovar pėrfundoi me njė rezultatė pjesėrishtė tė mirė.Njė normė IM (Naim Sahitaj) dhe njė shahistė i ri nė listen e rejtingut Fide (Driton Hajra) janė rezultate qė duhet veēuar,pėrkundėr kėsaj autori i kėtyre radhėve pėrfundoi turneun nė tabelen e klasifikimit aty ku edhe ja fillojė,si rezultate tė dėshtuara janė ato tė MF Afrim Fejzullahut dhe Gani Hamitit qė sė bashku humbėn 80.50 pikė elo Fide.
Nga lista me e re Afrimi dhe Ganiu kan humbur sė bashku 61.50 pikė elo e jo sikur ėshtė paraqitur nė adresen e turneut 80.50 !
Turneu ishte tepėr i fortė dhe elita e shahut Europian ishte prezente nė Aix les Bains,shahistėt me tituj ndėrkombėtar ishinė : GM163 WGM4 IM64 WIM5 FM31 dhe WFM2.
Nė kėtė manifestim tė jashtėzakonshėm gjdo ditė e kishim edhe pėrkrahjen e kryetarit tė Federates sė shahut tė Kosoves Dr Bashkim Vatovci si dhe tė shahistve Kosovar :
MF Murtez Hondozi,Selami Halili,Arif Osmani,Bekim Ermeni dhe Remzi Ajeti .

Prezenca e kryetarit tė federates sė shahut
Dr.Bashkim Vatovci gjatė e tėrė turneut u shfrytėzua si ėshtė mė sė miri pėr takime tė ndryshme me puntorė shahu dhe kryetarė tė Federatave tė ndryshme ku njė takim tė veēantė kishte edhe me kryetarin e ECU Silvio Danailov,kjo ėshtė njė metode e mirė pėr lobimin e shahut kosovar se vetėm me takime tė ndryshme me ata qė vendosin pėr shahun Europian mundet qė Kosoven ta pranojnė ne familjen e madhe Fide.Pėr mė shumė sė shpejti do tė publikohet intervista me kryetarin e federates sė shahut qė ėshtė bėrė ne Aix les Bains dhe pėr tė gjitha kėto takime do tė flitet mė shumė.

Pėr shahistėt Kosovar ishte njė turne i mundimshėm dhe tepėr i fortė,ishte njė turne i lodhshėm dhe tepėr i gjatė mirpo e pėrfunduam tė gjithė nė mėnyrat e veta dhe vetėm ne pjesmarrėsit nė kėtė garė mundemi tė flasim se qka pėrjetuam gjatė kėtyre ditėve tė turneut.Tė pėrgatitur pėr ndonjė
rezultatė tė madhė mendoi se asnjėri nuk ishim e gjitha ishte se ishim pjesmarrės tė barabart me tė gjitha shtetet dhe Kos
oven e prezentuam si ėshtė mė sė miri,dhe po ashtu edhe ne si pjesmarrės nė njė mėnyrė lobuam pėr shahun Kosovar.


Naim Sahitaj edhe kėtė vitė e shfrytėzoi kėtė turnen tė fitoj edhe njė normė pėr mjeshtėr ndėrkombėtar dhe ėshtė njė suksesė i jashtėzakonshėm pėr kėtė shahistė qė gjatė gjithė turneut ishte nė mesin e shumė kryemjeshtėrve tė njohur.Lojrat e tij nuk kishinė ndonjė pėrgatitje teorike tė veēantė mirpo kur vinte nė pyetje fundi i lojės aty mė sė miri gjendej.Normen e arsyetoi me plotė kuptimin e fjalės dhe atė e fitoi mbas gjiros sė 10-tė sipas adreses zyrtare tė turneut,ne tė gjithė mendonim se duhej tė fitonte gjiron e fundit(kėtė edhe e bėri) mirpo mė vonė kuptuam se kėtė normė e ka tė fituar nga 10-tė lojra. Dy norma tė fituara ėshtė sukses pėr vetė Naimin por edhe pėr shahun kosovar tani mendoi se e pretė njė punė e jashtėzakonshme qė rejtingu i tijė tė rritet nė 2400 si kushtė qė nė njė kohė tė shpejtė tė fitoj edhe normen e tretė qė tė stoliset me titullin Mjeshtėr ndėrkombėtar.Nė tabelen pėrfundimtare ishte i 152-ti me 6.0 pikė dhe fitoj 67.30 pikė elo Fide.(sipas adreses zyrtare ??)
Nga Lista e re e rejtingut Fide Naimi ka fituar 40.35 pikė elo dhe nuk ka tė bėjė aspak me shifren e organizatorit qė ishte 67.30

FM Avni Ermeni kėsaj here vetėm e arsyetoi retingun e tij dhe e gjitha ishte ajo se qka tregova nė kėtė turne.Mirė ja fillova nga 3 takime 2 pikė me kundėrshtarė dy kryemjeshtėr mirpo sa mė shumė qė kalonin gjirot aqė mė shumė ndihej lodhja ime gjatė lojrave nė fundė u deshtė tė pajtohėm me 4.5 pikė ku edhe nuk mundem tė themė se ėshtė mosėsukses sepse vetė pikėt elo flasin qė nė fundė as qė fitova pikė as qė humba.Ishte njė pėrvojė e jashtėzakonshme pėr mua ky turne qė hera e parė isha pjesmarrės nė njė turne me serioz dhe vlersimi im ėshtė se mundėm qė mė shahistė qė kanė emėr nė shahun Europian tė jamė i barabartė.

Driton Hajra shahisti nga Mitrovica kėtė turne e filloj duke i munguar pėrvoja pėr turne tė till dhe nuk ėshtė pritur tė ketė ndonjė rezultat qė duhet veēuar,megjithė atė prezentimi i tij ishtė solid forca e turneut ishte 2047 dhe 4 pikė tė fituara mundė tė themė se janė sukses pėr kėtė shahistė,i duhet edhe pakė pėrgatitje teorike dhe turne tė ndryshėm ndėrkombėtar qė nė tė ardhmėn tė ketė rezultate mė tė mira,pėrvoja shifej se i mungonte pėr lojra tė gjata dhe edhe te ky ndihej lodhja herė pas here gjatė lojrave.

Gani Hamiti ishte turneu i dytė Europian dhe nga ky turne pritej diqka me shumė,mirpo edhe kėtij i mungonte pėrgatitja teorike dhe shumė i mungonin hapjet,kishte raste qė lojėn e fillonte me disa hapje qė ishin tė dyshimta dhe nga shumė raste ishte nė pozita jo edhe tė lakmuara qė nė fillim.U mundua gjatė gjithė lojrave mirpo prap se prap mungesa evidente e hapjeve nė lojen e shahut e bėnte tė vetėn.Nė fundė pėrfundoi turneun me 4.5 pikė dhe forca e turneut ishte 2026 dhe humbi elo - 33.00 pikė.

FM Afrim Fejzullahu me njė turne pėr nga forca 2197 dhe me 4.0 pikė tė fituara lirisht mund tė themė se ėshtė njė turne i dėshtuar,nga kjo kur tė mirrėt se humbi edhe -47.50 pikė elo Fide(sipas adreses zyrtare??) ky dėshtim ėshtė edhe mė i madhė.Ky rezultat nuk i arsyeton lojrat e tij qė i zhvilloj gjatė turneut mirpo si te ky ashtu edhe tek une mungesa e turneve tė gjata e bėnte tė vetėn.Rezultati i tij ėshtė pėr tu harruar sepse ka njė kohė tė gjatė qė ky rezultat nuk ėshtė i njohur pėr shahistin numėr dy nė Kosovė pėr nga rejtingu.Mendoj se ky turne duhet tė pėrmisohet sa ma shpejtė me pjesmarrjen tė nje turneu tjetėr ndėrkombėtar sepse pikėt e humbura nė kėtė turne duhet tė fitohen sa mė shpejtė,lojra dhe forca nuk mungojnė dhe duhet shfrytėzuar kėto sepse ėshtė e papranuar pėr shahun Kosovar qė njė shahistė sikur Afrimi tė mbetet nėn 2300 pikė Fide,kėtė mendoi se nuk e meriton.
Kėto ditė dual edhe lista e rejtingut nga webfaqja zyrtare e Fides dhe Afrimi i ka humbur -28.50 pikė rejting dhe nuk ka tė bėjė aspak me adresen e organizatorit qė ishte -47.50 pėrshkak se ata kishin llogaritur koeficientin 25 nė vend tė 15.

Ishte shkurtimisht komenti im edhe pse ka shumė se qka tė shtohet pėr kėtė turne mirpo koha nuk po mė premton qė shumė detaje tė shkruhen,shkurtimisht mendoj se duhet tė jemi gjdo vitė pjesėmarrės nė turne Europiane sepse vetė pjesmarrja ynė nė turne tė tilla mė sė miri e prezenton shahun tonė edhe pse tė varfėr pėr nga lojrat por tė pasur pėr nga sjellja.
02.04.2011 Aix les Bains(Fr)


Revenir au contenu | Revenir au menu