Shahu Kosovar

Go to content

Main menu

KOSOVA CHESS WEB PAGES


Mirë se erdhët në webfaqen jo zyrtare që shkruanë dhe informon për shahun në Kosovë.
Kjo webfaqe e shahut kosovar është e punuar nga isha kampioni i Kosovës në shah në vitet 90-ta Mjeshtër i Fidës,dhe tani shahistë aktivë në Zvicërr.
Webfaqja zyrtare që ju informon për të gjitha ngjarjet në shahun kosovar është ajo e Federates së Kosovës (ku për momentin është jashtë funksionimit ),kurse në këtë webfaqe mundeni të gjeni vetëm disa informata të vogla nga aktivitetet e ndryshme të shahistëve Kosovarë nëpër turnet në diasporë dhe ato vendore.Gjdo mendim,propozim apo edhe kritikë mundëni të shkruani dhe sipas mundësive edhe do të përgjegjëm.Ndoshta të gjitha
nuk do të janë në këtë webaqe por të jeni te sigurtë se do të mundohëm që ato më aktuale të shpallën me kohë,që gjdo dashamirë i shahut kudo që është të informohet të paktën shkurtimishtë me të gjitha aktivitetet e shahut kosovar.Shpresojë se së shpejti edhe shahistët kosovar do të bashkohën në familjen e madhe Fide,dhe e respektojë shumë punën e secilit që punonë që kjo të ndodhë sa më shpejtë.Shpresojë se do të kaloni momente të këndshme nga kjo vizitë dhe nga zemra ju përshëndes.


06.11.2011 Dy turne rapid ne Zvicerr Payerne&Zofingen

25. MITTELLAND-TURNIER 2011 Mahmut Xheladini vendi 3- !

16ème Tournoi du Comptoir Broyard Afrim Fejzullahu&Autori i kësaj faqe vendi 1-2 !


Informata,Turne,Lojra...

22.12.2012 Bern:Turneu Blic për nder të 100 vjetorit të pavarsis së Shqipëris me GM Georgiev,GM Rusev,IM Arnaudov,FM Hondozi,FM Fejzullahu,FM Ermeni ...Turneu mbahet në Hotel Linde ne Stettlen duke filluar nga ora 14h
rruga Bernstrasse 59

12.11.2012:
ME DATEN 18.11.2012 NE ALPNACH (LUCERN) INDUSTRIESTRASSE 8 Duke filluar nga ora 13 Turneu rapid PER NDER TE 100 VJETORIT TE PAVARSISE SE SHQIPERISE
9.11.2012:100 Vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë - Dhjetor, 21 - Dhjetor, 27 2012 Turne Ndërkombëtar në Bern (Zvicerr)
3.11.2012:Lojrat e kampionit të Kosovës 2012 PËRPARIM MAKOLLI

31.10.2012:Përparim Makolli kampion i Kosoves 2012

10-18.10.2012 Eilat(Israel)Kupa Europiane e klubeve 2012 K.SH.Expiku

16.09.2012 Turneu Rapid "Du Chablais"Francë Murtez Hondozi vendi 1-2 Avni Ermeni vendi 3-të,Afrim Fejzullahu vendi 5-të dhe Selami Halili vendi 16-

03-06.2012:Memoriali"Geni-Fadili-Alberti 2012(Gjakovë)

7-14.04.2012:Lojrat e P.Makollit në turneun ndërkombëtar në Shkup
(Norma e dytë për mjeshtër ndërkombëtar)
07.04.2012:Përparim Makolli në turneun ndërkombëtar"Karpos Open" Shkup

06.04.2012:Garat ekipore"Superliga 2012" 7-13 mai 2012

03..04.2012:Kampionatet individuale Europiane 2004-2012

01.04.2012:Lojrat e shahistëve Kosovar në kampionatet individuale Europiane 2004-2012

01.04.2012:LOJRAT E SHAHISTËVE KOSOVAR NË PLOVDIV (BUL)

19.03-01.04.2012:Kampionati individual Europian 2012 Sabri Halili,Naim Sahitaj dhe Burhan Misini

24.03.2012:
Turneu i 10-të memorial ``KUPA ADEM JASHARI``2012
26.02.2012:"Java e Minatorve" 2012 Mitrovicë

17.02.2012:
Përvjetori i Pavarësisë 2012
25-12-2011:Turneu rapid "Trofeu Hyzri Talla 2011

24.10.2011: 14. Rapide de Beaune Murtez Hondozi vendi 2-

European club cup Shqiponja&Expiku

19.09.2011 25. Nordhorner Schachfestival      Grp. B ARSIM HANA vendi 9-

28.08.2011 II. Sinus International Master Tournament-Murtez Hondozi pjesmarrës

Budapest, Hungary, 20.08.2011-28.08.2011.

24.08.2011 Orlando 2011/US Open/.ENVER BERISHA vendi i 47-të 367 pjesmarrës....

23.08.2011 Kupa Europiane e klubeve 2011 Expiku&Shqiponja ?

14.08.2011
Gjakovë:Turneu memorial"Geni-Fadili-Alberti 2011

9.07.2011
Gani Hamiti në turneun ndërkombëtarë"Science Park Amsterdam Chess Tournament"

Arif Osmani në turneun ndërkombëtarë"Championnat de Paris 2011"

19.06.2011
5.Grande Prix d'Annemasse 2011

15.5.2011
Expiku kampion i Kosoves 2011

09.4.2011
Së shpejti garat ekipore 2011-Superliga

08.4.2011
Lojrat e shahistëve Kosovarë në kampionatin e 12-të individual Europian Aix les Bains (Francë)

05.4.2011
Kampionati i 12-të individual i Europes ne Aix les Bains(Fr) për shahistët Kosovar përfundoi me një rezultatë pjesërishtë të mirë.Një normë IM (Naim Sahitaj) dhe një shahistë i ri në listen e rejtingut Fide (Driton Hajra) janë rezultate që duhet veçuar,përkundër kësaj autori i këtyre radhëve përfundoi turneun në tabelen e klasifikimit aty ku edhe ja fillojë,si rezultate të dështuara janë ato të MF Afrim Fejzullahut dhe Gani Hamitit që së bashku humbën 80.50 pikë elo Fide.


Kampionati individual Europian 2011

Klubi i shahut NLB Prishtina mbështetur nga Federata e Shahut të Kosovës, kanë vazhduar cikllin e turneve të shahut në lëvizje të shpejta për vitin 2011.


Rapid Romans sur Isère(Fr)
Tabela përfundimtare
1.f    HONDOZI Murtez      7    
2         AJETI Remzi      6  
 
3         COCIERE Mihai       5,5   
4         SAIAH Karim       5   
5         ATANANE Cedric      5    
6         DUCROT Valere       5    
7         OUADI Wahbi        5    
8         FARNAULT Eric      5   
9         DIDIER Pierre     5   
10         GERVASIO Ricardo       4,5
46 PJESMARRËS
Memoriali Adem Jashari 2011

17.shkurt 2011
Kupa e Pavarësisë 2011
30.janar 2011
Kampionati individual Europian 2011


30.Janar 2011
Rapide d'Annecy Bonlieu(Francë) 1.Michael DELEVA 2.Murtez HONDOZI 3.Jean Christophe OLIVIER
23.janar 2011

11.Baloise Bank Soba - Grenchen (Suisse)
Turneu final i shahut NLB Prishtina 2010
Turneu 12-të "Përkujtimori Hyzri Talla 2010"
10.12.2010 Avni Ermeni dhe Murtez Hondozi Mjeshter Fide
Blic turne"Lesna 2010"
KUPA E HYZRI TALLËS 2010
PRISHTINA fituese e Kupes së Kosovës 2010

Fitim Restelica fitues i turneut Dita e Flamurit 28 Nentori
30/31 Tetor 2010 Finalja e Kampionatit te Kosoves
10 Tetor 2010 Gjysme finalja e Kampionatit te Kosoves-Enver Berisha Fitues
02 Tetor 2010 Gjysëmfinalja e kampionatit individual të Kosoves 2010
05 Shtator 2010
Kosova-Mali i Zi 2:2        Turneu blic në Tiranë

Turnet në Kosovë 2011

Memoriali"Studime99"
Memoriali"Isuf Latifi"

Memoriali"Komandant Shemi"

Memoriali "Mesut Gashi"
Memoriali "Adem Jashari"
Kupa e Pavarësis
Turneu"Uça 92"

Turne në Diasporë 2011
14 Rapide de Beaune (FRA)

Rapide de Bourg en Bresse 2011 (FRA)
Thuner Volksschachturnier 2011 (SUI)
Baloise Bank Rapid-Open 2011 (SUI)

FEDERATAT E SHAHUT

Federata e shahut e Shqipëris
Federata e shahut e Zvicrrës
Federacio d’Escacs Valls d’Andorra                                               
Osterreichischer Schachbund                                                           
Bulgarian Chess Federation                                                            
Ceskomoravska sachova federace                                    
British Chess Federation                                                               
Finland Suomen Keskusshakkiliitto                                                               
Federation Francaise des echecs                                                 
Deutscher Schachbund                                                              
Elliniki Skakistiki Omospondia                                                            
Hungary Chess Federation                                                          
Federation Ireland  
Federata Italiane                                                                       
Nederlandse Schaakbond                                                           
Norges Sjakkforbund                                                                    
Polski Zwiazek Szachowy                                                             
Federacao Portuguesa de Xadrez                                                  
Federatia Romana de Sah                                                          
Russian Chess Federation                                                               
Chess Scotland                                                                             
Sahovski Savez Srbije                                                                     
Slovensky Sachovy Zvaz                                                             
Federacion Espanola de Ajedrez                                                           
Turkiye Satran Federasyonu                                                       
Welch Chess Union                                                                        Back to content | Back to main menu