Go to content

Main menu

Memoriali Adem Jashari 2011

Turne memoriale

Organizuar nga Klubi i shahut Drenica nën Patronazhin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport të Skënderajt, në në retsaurantin Freskia në Skenderaj u mbajt Turneu i 12-të përkujtimor i shahut “ADEM JASHARI 2011`. Në këtë turne morën pjesë  56 shahistë nga të gjitha viset e Kosovës.

Sistemi i garave ishte ai zvicerran ku u luajtën 9 xhiro nga 15 minuta.

Ky turne në krahasim me turnetë tjera të këtij lloji ishte ma interesant sa i përket përcktimit të fituesit ,pasi që qysh para fillimit të xhiros së fundit ishin gjithsejt 6 kandidatë të cilët luftonin për vendin e parë.Në bazë të rezultateve u pa se fituesin do ta përcaktojë buholci(shuma e pikëve të kundërshtarëve). Në xhiron e fundit Bedri Sadiku dhe Xhevat Suhogërlla të cilët kishin nga 6.5 pikë  dhe remizuan. Ky ishte një rast për Naim Sahitaj i cili po ashtu me 6.5 pikë të shënojë fitore ndaj Abedin Idrizajt, por edhe ku takim përfundoi me remi. Fatmir Haskaj me 6 pikë fitoi kundër Gani Hamitit dhe i riu Nderim Saraçi poashtu me 6 pikë e mposhti Osman Saraçin. Kështu në bazë të Buhollcit, Mjeshtri ndërkobmëtar nga Prishtina, Bedri Sadiku është shpallur fitues I Trofeut Adem Jashari 2011. Ai nga 9 parti të zhvilluara tuboi 9 pikë sa patën Fatmir Haskaj, Xhevat Suhogërlla, Naqim Sahitaj dhe Nderim Saraçi.

Pasi që pesë vendet e para ishin me nga 7 pikë, Buholci ishte përcaktues për plasmanin përfundmitar të shahistëve në krye të renditjes.