Go to content

Main menu:

Memoriali Adem Jashari 2011

Turne memoriale

Organizuar nga Klubi i shahut Drenica nėn Patronazhin e Drejtorisė pėr Kulturė, Rini dhe Sport tė Skėnderajt, nė nė retsaurantin Freskia nė Skenderaj u mbajt Turneu i 12-tė pėrkujtimor i shahut “ADEM JASHARI 2011`. Nė kėtė turne morėn pjesė 56 shahistė nga tė gjitha viset e Kosovės.

Sistemi i garave ishte ai zvicerran ku u luajtėn 9 xhiro nga 15 minuta.

Ky turne nė krahasim me turnetė tjera tė kėtij lloji ishte ma interesant sa i pėrket pėrcktimit tė fituesit ,pasi qė qysh para fillimit tė xhiros sė fundit ishin gjithsejt 6 kandidatė tė cilėt luftonin pėr vendin e parė.Nė bazė tė rezultateve u pa se fituesin do ta pėrcaktojė buholci(shuma e pikėve tė kundėrshtarėve). Nė xhiron e fundit Bedri Sadiku dhe Xhevat Suhogėrlla tė cilėt kishin nga 6.5 pikė dhe remizuan. Ky ishte njė rast pėr Naim Sahitaj i cili po ashtu me 6.5 pikė tė shėnojė fitore ndaj Abedin Idrizajt, por edhe ku takim pėrfundoi me remi. Fatmir Haskaj me 6 pikė fitoi kundėr Gani Hamitit dhe i riu Nderim Saraēi poashtu me 6 pikė e mposhti Osman Saraēin. Kėshtu nė bazė tė Buhollcit, Mjeshtri ndėrkobmėtar nga Prishtina, Bedri Sadiku ėshtė shpallur fitues I Trofeut Adem Jashari 2011. Ai nga 9 parti tė zhvilluara tuboi 9 pikė sa patėn Fatmir Haskaj, Xhevat Suhogėrlla, Naqim Sahitaj dhe Nderim Saraēi.

Pasi qė pesė vendet e para ishin me nga 7 pikė, Buholci ishte pėrcaktues pėr plasmanin pėrfundmitar tė shahistėve nė krye tė renditjes.