Kampionati ekipor i Kosovės 2011


Go to content

EXPIKU KAMPION I KOSOVES 2011

Garat ekipore
Superliga nga data 11.05.2011 deri me 15.05.2011 do tė mbahen nė Restaurantin “Ēamėria” nė Vushtrri.

Garat zhvillohen nė dy faza dhe atė nė kualifikuese tė ndarė nė dy grupe nga 4 ekipe sipas sistemit berger, dhe fazėn finale sipas sistemit eliminues.

Garat zhvillohen nė gjashtė (6) tabela.

Tempo e lojės ėshtė dyzet (40) lėvizje pėr 90min. dhe 15min. pėr pėrfundmin e lojės me bonus prej 30 sekondash pėr ēdo lėvzje duke filluar nga lėvizja e parė. Gjatė lojės vlejnė Rregullat e FIDE pėr lojė normale.Plasmani i ekipeve nė fazėn finale pėrcaktohet nė bazė tė :

1. Pikėve tė fituara, meē-pikėt

2. Ndeshja e drejtpėrdrejt

3. Shuma e pikėve tabelare

4. Dy lojė rapid (Nė rast barazimi shikohen pikėt tabelare)

5. Blici (2 lojė tė fituara)

Kėto dy tė fundit do tė zbatohen edhe nė fazėn finale.

Ekipi qė zė vendin e parė shpallet kampion i Kosovės pėr vitin 2011,dhe pėrfaqėson Kosovėn nė garat e Kupės Evropiane 2011 nė Slloveni. Ekipi qė rradhitet nė vendin e fundit largohet nga Superliga dhe vitin 2012 garon nė ligėn e dytė. Vendi i parafundit do tė luaj nė relegacion me vendin e katėrt tė Ligės sė dytė.Grupi A :
EXPIKU , LLAPI , MINATORI , THERANDA

Grupi B :
PRISHTINA?? , SHQIPONJA , NLB PRISHTINA , LLAMKOSI

Shahistėt nėpėr klube
Expiku
Llapi
Minatori
Theranda
Prishtina
Shqiponja
NLB Prishtina
Llamkosi


Back to content | Back to main menu