Europian Club Cup 2010


Go to content

16-24 Tetor 2010 Novotel Plovdiv

Gara me rėndėsi "European Club Cup" do tė mbahet nga data 18-24 Tetor 2010 nė Bullgari Hotel "Novotel Plovdiv".Mbi 50 ekipe mashkuj dhe 20 ekipe femra pritet tė janė pjesmarrės kėtė vitė.Llogarite diku afėr 200 kryemjeshtėr botėror me renome do tė janė pjesmarrės nė kėtė garė.Nga Kosova kėtė vitė do tė janė ekipet "Expik dhe "Shqiponja" kampioni dhe nėnkampioni i Kosoves nė garat ekipore superliga 2010.
Kjo web faqe jo zyrtare do tė pėrcjellė tė gjitha ngjarjet me rėndėsi pėr dy ekipet Kosovare dhe do tė mundohėm qė gjdo infomacion tė publikohėt me kohė qė dashamirėt e shahut nė Kosovė dhe jashtė saj tė janė tė informuarė shqip pėr dy klubet tona nė kėtė garė me rendėsi pėr shahun kosovar.Shpresoj nė suksese tė reja nė arenen ndėrkombėtare pėr shahistėt kosovar dhe ndoshta shahistė pjesmarrės kosovar do tė stolisen me norma tė reja sikur se Fejzullahu dhe Makolli qė nė po kėtė garė fituan normat pėr mjeshtėr ndėrkombėtar.Nuk e di ende se kushė do tė jetė pjesmarrės nė tė dy klubet mirpo shpresoj se me kohė do tė jetė edhe lista e publikuar zyrtare.
Duke i respektuar tė gjithė shahistėt kosovar pjesmarrės ju uroj suksese nga zemra dhe gjdo fitore e tyre do tė jetė edhe fitore e ime.

Lajmet e fundit

LOJRAT E DY EKIPEVE KOSOVARE
Xhiroja 7 Expik vendi 42-tė, Shqiponja e parafundit vendi 48-tė
Xhiroja 6 Humbje e Shqiponjes dhe fitore e Expikut
Xhiroja 5 Vetėm Pėrparim Makolli shkelqej duke mundur GM Butnorius, Kampioni i Kosoves Expik i remizoi tė gjitha lojrat me ekipin shqiptar Butrinti , mendoj me marrveshje !
Xhiroja 4 Shqiponja&Expik humben me rezultat tė njejtė 2:4
Xhiroja 3 K.SH Shqiponja fitoi 3.5:2.5,K.SH Expik e lirė
Xhiroja 2 Dy ekipet Kosovare nga 18 takime vetėm 0.5 pikė !!
Xhiroja 1 K.SH Shqiponja e lirė K.SH.Expik humbi 5.5:0.5

Shahistėt e Kosovės qė nga viti 2003,kur pėr herė tė parė i ėshtė dhėnė e drejta qė tė marrin pjesė nė kėtė gara tė mėdhe janė pjesmarrės tė rregulltė . Kjo kup Europiane do tė jetė njė sfidė pėr shahistėt kosovarė tė cilėt kanė mundėsi tė takohen me shahistėt mė tė mėdhenj botėror tė cilėt marrin pjesė nė kėto gara pėr ekipe tė ndryshme evropiane. Sipas fjalėve tė Dr. Bashkim Vatovcit, kryetar i Federatės sė Shahut tė Kosovės,
i cili pritet tė jetė pjesė e ekspedites sė Kosovės nė kėtė aktivitet ndėrkombėtar, kosovarėt kanė mundėsi tė pėrfitojnė njė pėrvojė mė tė madhe nė lojėn e shahut e cila shahistėve kosovarė iu mungon nė pamundėsi qė mė shpesh tė dalin jasht vendit dhe tė marrin pjesė nėpėr turne shahu tė kategorisė sė lartė.

Falė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sportit,drejtorit z.Ibėr Alaj nė cilėsinė e drejtorit i cili u angazhua maksimalisht qė t’iu siguroj mjetet me kohė,ekipet kosovare do tė jenė pjesėmarrės tė kėtyre garave.

Ekipen e ”Expik-ut e pėrfaqėsojnė kėta shahist:Armend Budima,Ramadan Ajvazi,Mentor Bislimi,Ajet Mahmuti,Burim Dushi,Astrit Zymberi,Ardian Jashari,Gani Hamiti dhe Daut Tahiri.

Ekipen e ”Shqiponjės” e pėrfaqėsojnė:Mujė Ferati,Pėrparim Makolli,Faruk Hoxha,Osman Koka,Halit Rushiti,Bali Haxha,Jeton Hyseni dhe Shemsi Shala.

Historiku i ekipeve kosovare nė Kupen europiane pėr klube...2003/09

Expik&Shqiponja | Adresa zyrtare | Expik | Shqiponja | Tabela | Rezultatet | Fotografi | Lojra | Shkrime | Video | Historiku | Ks-chess | Kontakti | Site Map


Back to content | Back to main menu