Kampionati 12. Europian 2011


Aller au contenu

Informata

Lajmi i fundit....
19.3.2011
:FM Murtez Hondozi dhe Hysen Hyseni nuk do tė janė pjesmarrės nė kampionatin Europian ne Aix-les-Bains.Pritet udhėtimi nga Kosova i shahistėve Naim Sahitaj,Gani Hamiti,Driton Hajra dhe Kryetari i F.SH.K-sė Bashkim Vatovci.
17h.45 Franca nė luftė me Libin dhe zyrtarisht jemi ka shkoim tė luajm shah nė njė shtet qė nga kjo orė ėshtė nė Luftė ! nga kjo orė aeroplanet e parė Franēez e sulmuan shtetin e Libis.Qka tė themė a ėshtė mirė apo jo qė po luajmė nė njė shtet qė sapo ja fillojė luftės nuk e di koha do ta tregoi, njė gjė e di se jo largė nga luajmė aeroplanėt e saj pėrgatiten qė tė fluturojnė pėr tė bombarduar.

1.3.2011:
Deri me sot nė listen e pėrkohėshme tė organizatorit janė tė regjistruar 393 shahistė nga ata 170 Kryemjeshtėr,62 Mjeshtėr ndėrkombėtar dhe 26 Fide mjeshtėr.Nga Kosova janė shtatė shahistė dhe shteti qė e pėrfaqėsojmė ėshtė (EUR) Siē shifet nga lista e shahistėve pėr 23 vende qė sigurojnė vizen pėr kampionė Bote janė paraqitur 170 kryemjeshtėr ku shumė nga ta nuk do tė kanė vendė nė tabelen pėrfundimtare si pėr shpėrblime ashtu edhe pėr atė numrin magjikė 23 qė kualifikohen pėr Kampionė Bote.
Lista e pėrkohėshme

25.2.2011:Ora 23.42 min.Edhe disa minuta dhe pėrfundonė regjistrimi i shahistėve "online" nė adresen zyrtare tė organizatorit,shahistet Kosovar qė janė tė regjistruar nga ana e Federates sė shahut tė Kosoves janė:FM Afrim Fejzullahu,FM Avni Ermeni,FM Murtez Hondozi,Naim Sahitaj,Gani Hamiti,Driton Hajra dhe Hysen Hyseni tė gjithė jemi si pėrfaqėsues tė Federates Europiane ku nė shkurtesen e shteteve mbas emrit dhe mbiemrit figuron mbishkrimi (EUR).Deri ne kėto momente janė 382 shahistė tė regjistruar....
Nuk jamė i sigurtė se a do tė jetė pjesmarrės FM Murtez Hondozi?

22.2.2011:Shahistėt Kosovar ende nuk janė nė listen e organizatorit pėr kėtė turne,Murtez Hondozi dhe Selami Halili nuk do tė luajnė nė kėtė turne...

7.2.2011:Shahistėt Kosovar nuk e kanė fjalėkalimin pėr regjistrimin e tyre nė turne pėrkundėr kėrkeses sė pandėrprerė nga ana e Federates qė kjo tė ndodhė sa mė shpejtė qė me kohė tė sigurohen vizat nė Ambasaden Franēeze.

4.2.2011:Pritet tė konfirmohet edhe zyrtarisht pjesėmarrja e Driton Hajres (Minatori) si pjesėmarrės i 8-tė nga Kosova.

E hėne 21 mars - e diele 3 prill 2011.
"Centre des congrčs et Casino Grand Cercle".
Web: www.aixlesbains2011.fr

Kampionati Europian individual qė do tė mbahet nė Aix-les-Bains nga 21 mars 3 prill 2011 ėshtė i pari nė Francė, pas 10 vjet tė e organizuar nė Evropėn Lindore. Zgjedhja e Aix-les-Bains ka ardhur nga logjika qė vazhdimisht ky qytetet ka qenė i pėrfshirė nė organizimin e garave tė mėdha shahu dhe gjithashtu mbart imazhin e njė qyteti dinamik nė tė gjitha sportet.

54 vende, mė shumė se 500 lojtarė tė cilėsive mė tė ndryshme nga mbar Bota, do tė ofrojėn njė shfaqje tė paparė

Ky turne ėshtė me rėndėsi tė veēantė pėr shkak se ajo shėrben si kualifikues pėr kampionatin botėror.

Historia e turneve nė shah nė Aix-les-Bains
2003: Kampionati individual i Frances - 947 pjesėmarrės.
2006: Kampionati individual pėr tė rinjė - 1076 pjesėmarrės
2007: Kampionati individual i Frances - 763 pjesėmarrės.
2009: Kampionati individual pėr tė rinjė - 1205 pjesėmarrės

WEB-REGJISTRIMI
E LIMITUAR : 25 shkurt
PRITJA
e hene 21 mars
Cermonia e hapjes 19h00
XHIROJA 1
e marte 22 mars 14h30
XHIROJA 2
e merkure 23 mars 14h30
XHIROJA 3
e ejte 24 mars 14h30
XHIROJA 4
e premte 25 mars 14h30
XHIROJA5 5
e shtune 26 mars 14h30
XHIROJA 6
e diele 27 mars 14h30
XHIROJA 7
e hene 28 mars 14h30
XHIROJA 8
e merkure 30 mars 14h30
XHIROJA 9
e ejte 31 mars 14h30
XHIROJA 10
e premte 1prill 14h30
XHIROJA 11
e shtune 2 prill 10h00
CEREMONIA E MBYLLJES
2 prill 19h00


Revenir au contenu | Revenir au menu