Kampionati 12. Europian 2011


Aller au contenu

Komenti

Komenti im
Kampionati i 12-tė individualė Europian qė mbahet kėtė vitė ne Aix-les Bains(Fr) pritet sipas tė gjitha informatave tė jet turneu qė mė sė shumti do tė ketė pjesėmarrės Kosovar pėr dallim nga heret tjera.Tre shahistė qė janė nė listė qė udhtojnė nga Kosova dhe katėr qė jetojmė ne Zvicerr dhe Francė do tė rrumbullaksonė numrin shtatė dhe pjesėmarrja kėtė vitė do tė jetė njė pjesėmarrje me masovike sa i pėrket shahistėve Kosovar.
Ky turne qė ėshtė edhe kualifikues pėr kampion Bote mė sė miri e tregonė edhe faktin qė ne turne do tė ketė shahistė me renome botėrore dhe emra qė deri ditet e sotit kan lėn gjurme tė pa shlyera ne katroret bardhe e zi.
Shumė kush mundė edhe tė bėjė pyetje se si janė gjasat e shahistėve kosovar nė kėtė turne tė madhe dhe tė jashtėzakonshėm ? Dhe ndoshta pėrgjegja mė e thjeshtė duke mos hyrė nė detale ėshtė se gjasat janė shumė tė vogla pėr tė gjithė pėr njė plasman tė lartė mirpo janė shumė tė mėdha pėr njė rritje tė rejtingut dhe fitimit tė ndonjė norme pėr mjeshtėr ndėrkombėtar.Tė gjithė i kemi gjasat e njejta pa e veēuar asnjerin vetėm se kėto gjasa duhen tė shfrytėzohen deri nė lėvizjen e fundit ku shpresoi se ambiciet te tė gjithė janė tė njejta.
Turneu i till mendojė se duhet shfrytėzuar sepse shume pakė raste kemi qė tė takohemi me shahistė ku rejtingu figuron edhe deri ne 2700 e mė shumė,dhe mendoj se asnjeri nuk duhemi tė kemi nė kokė " se kryesore ėshtė pjesėmarrja " .
A.Fejzullahu (dy norma pėr mjeshtėr ndėrkombėtar) autori i kėtyre radhėve (njė normė pėr mjeshtėr ndėrkombėtar) si dhe N.Sahitaj(njė normė pėr mjeshtėr ndėrkombėtar) mendoj se asnjerit nuk ju mungojnė ambiciet qė kėto norma ti arsyetojnė dhe pse edhe mos tė fitojnė edhe ndonjė. M.Hondozi Mjeshtri i ri i Fides, G.Hamiti shahisti qė e pėrfaqėsoj Kosoven nė kampionatin e 11-tė nė Rijekė shpresojė se do janė tė motivuar pėr njė rezultatė sa mė tė mirė sepse kėsaj here nuk janė vetėm,dhe pėrvojen ndėrkombėtare kėsaj radhe duhet shfrytėzuar. O.Koka dhe S.Halili edhe pse ju mungojnė lojra me shahistė tė fortė shpresojė se asnjėri kėsaj here nuk do tė dėshpėroj sepse jemi njė ekipė ku fryma pėr rezultate sa mė pozitive nuk mungonė.
Kėto radhė qė po i shkruajė janė shumė ditė para turneut dhe afati i fundit pėr pjesėmarrje ėshtė 25 shkurti , ndoshta deri me atė datė do tė kemi edhe shahistė tjerė Kosovar pjesėmarrės ,dhe secili do tė ketė vendin e vetė nė kėtė webfaqe ku gjatė turneut do tė mundohem me kohė dhe saktė tė informojė pėr gjdo detal qė ka tė bėjė me prezentimin e Kosoves nė kėtė garė.
Neuchatel (Sui) 1.02.2011 FM Avni Ermeni


Revenir au contenu | Revenir au menu