Garat ekipore Superliga 2010


Go to content

5-9.05.2010
Kampionati ekipor i Kosoves-Superliga 2010
Organizuar nga Federata e Shahut e Kosovės, nė ambientet e Restorantit Glass House “Te Rrethi” nė Prishtinė

Kėtė vit isha pjesmarrės i drejtpėrdrejtė i kampionatit ekipor tė Kosoves nė shah mbas 15 viteve.Isha vendosur nė Hotel Palace afėr Mitrovicės dhe mbas shume viteve isha vizitor nė atė pjesė ku shumė shkruhet,shumė flitet,shumė politizohet dhe nė fund asgjė nuk bėhet.Pjesa ku disa vite tė jetės edhe i kam kaluar ishte e pamundur tė vizitohet pėrveē njė rasti ku hyra nga njė anė krejt tjetėr dhe qėndrova vetėm disa minuta,ajo pjesė veriore nuk i pėrngjante pjeses ku isha vitet 90-ta.
Kampionati ekipor kishte njė medalje tė artė mbasi filloi me data tė sakta 5-9 mai ...Rezultatet sipas tabelave

Rezultatet komplete

EXPIK KAMPION I KOSOVES vendi i dytė SHQIPONJA e treta MINATORI
LOJRAT E MIA NĖ GARAT EKIPORE 2010

Expik nga Prishtina dhe Shqiponja nga Stanoci i Epėrm tė Vushtrrisė janė ekipet tė cilat do ta pėrfaqėsojnė Kosovėn nė Kupėn e Evropės 2010 qė sivjet mbahet nė fillim tė muajit tetor nė Pllovdiv tė Bullgarisė. Nė Kampionatin ekipor tė Kosovės qė pėrfundoi nė Prishtinė, u zhvilluan dy xhirot e fundit. Expiku qė drejtohet nga Armend Budima ia doli qė tė nderohet me titullin e kampionit tė Kosovės. Nga 7 parti tė zhvilluara ata shėnuan 5 fitore dhe patėn vetėm dy remizime dhe me 12 pikė tė tubuara pa humbje u nderuan me titullin e kampionit tė Kosovės. Befasi tė kėndshme nė kėtė kampionat ka sjellė ekipi Shqiponja nga Stanoci I Epėrm qė si debutues nė elitėn e shahut tė Kosovės ia doli qė me 11 pikė tė tubuara tė nderohet me titullin e nėnkampionit, duke lėnė prapa, kampionin e deritashėm Prishtinės dhe Minatorin e Mitrovicės tė cilat u klasifikan nė pozitat 3 e 4 me nga nėntė pikė tė tubuara. Nė dy xhirotė e fundit tė 6-tė dhe tė 7-tė, Expik shėnoi dy fitore. Fillimisht mposhti Prishtinėn 4:2 dhe nė xhiron e fundit mundsi Istogun 3,5:2,5. Ndėrkaq Shqiponja mundi Therrandėn 4:2 dhe nė xhiron e fundit mposhti Minatorin po ashtu 4:2. Kampionai aktual dhe fituesi i Kupės sė Kosovės, ka zhgėnjye nė xhirotė e fundit duke pėsuar dy humbje radhazi dhe nė xhiron e fundit ka remizuar me Therrandėn 3:3.

Expiku nga Prishtina, kampion i Kosovės dhe Shqiponja e Stanocit tė Epėrm tė Vushtrrisė, nėnkampione do ta pėrfaqėsojnė Kosovėn nė fillim tė muajit tetor 2010 nė Kupėn e Evropės qė mbahet nė Pllovdiv tė Bullgarisė.

Nga elita e shahut tė Kosovės largohen, Drejtėsia qė nė kėtė kampionat nuk tuboi asnjė pikė dhe Istogu, ish kampion i Kosovės qė tuboi vetėm 2 pikė.

05.05.2010 Shėnime tė shkruara nga "Hotel Palace"-Mitrovicė
Sot fillon kampionati i Kosoves nė shah nė start Istogu : Prishtina
Shahistet e Minatorit tė kompletuar me Joszef Pinter,Avni Ermeni,Afrim Fejzullahu,Mahmut Xheladini...
Shumė shahistė tė huaj nėpėr klube Kosovare:Delqev,Rusev,Pinter,Poldsenik,Genov,K.Georgiev,I.Seitaj
Autori i kėtyre radhėve pėr herė tė parė pjesmarrės nė kampionat (7 xhiro 6 pikė! tabela e dytė)
Shkurtimisht.....
Xhiroja 1 Theranda - Minatori 1.5:4.5
Llamkosi humbi
Prishtina fitoj me Istogun 4.5:1.5
Expik fitoj bindshėm 5.5:05
Shqiponja befasoi
Sot xhiroja 2
Prishtina-Minatori 4:2
Shahistet e Minatorit nė tabelen e tretė humben pa lojė,Mahmut Xheladini ne takim me Kasem Vebiq nuk u paraqitė fare dhe humbi lojen mbas 1 ore.
Fejzullahu-Sadiku 1:0
A.Ermeni-Makolli remi
Dy remizime tė Gm Pinter.
Klisurica-B.Bujupi 0:1 (dy fitore radhazi tė B.Bujupit)
Haxhimehmeti-Berisha 0:1
Prishtina kryeson pas dy xhirove me dy fitore radhazi

Ekipa qė befasoi me dy humbje dy xhirot e para Theranda
Pėr titull:Prishtina,Expik,Minatori,Llamkosi dhe Shqiponja
Pėr egzistencė:Istogu,Theranda,Drejtėsia
Nė Prishtinė, kanė vazhduar garat e xhiros sė dytė tė Kampionatit ekipor tė Kosovės nė shah. Skuadra kampione Prishtina, nė takimin kryesor tė xhiros sė 2-tė ka shėnuar fitore kundėr Minatorit me rezultat 4:2. Prishtina ėshtė ekipi i vetėm qė deri tashti ka tubuar pikė maksimale dhe kryeson nė renditje me 4 pikė. Njė takim tjetėr interesant u zhvillua ndėrmjet dy mėtuesve tė tjerė pėr plasman tė lartė, Expikut tė Prishtinės dhe Shqiponjės sė Stanovcit tė Epėrm. Takimi ėshtė mbyllur pa fitues 3:3. Llamkosi pas startit tė dobėt nė xhiron e parė ėshtė kėndellur dhe ka shėnuar fitore nė ballafaqim me Therrandėn 4:2. Nė derbin e ekipeve tė rrezikuara, Istogu ka shėnuar fitore kundėr Drejtėsisė 4:2.
Xhiroja e tretė fitore me rėndėsi tė Minatorit,Prishtines dhe Expik
Llamkosi shumė pakė gjasa pėr dy vendet e para
A.Ermeni 2.5(3)
A.Fejzullahu 3(3)
J.Pinter 1.5(3)

24 prill 2010
Afati kalimtar i shahistėve dhe regjistrimi i klubeve pėr edicionin e garave pėr vitin 2010 po afrohet tek fundi i cili ėshtė me datėn 30 prill ora 24.00.

Luteni qė mbrenda kėtij afati ti kryeni tė gjitha formalitetet qė kanė tė bėjnė me kalimin e shahistėve prej njė klubi nė tjetrin e poashtu edhe konfirmimin me shkrim pėr pjesėmarrje tė klubeve tuaja nė garat e kėtij edicioni nėpėrmjet postės elektronike.

Pėr t’ua kursyer kohėn dhe shpenzimet do t’ua mundėsojmė qė kontratat me shahistė tė rinj tė ardhur nė klubet e juaja nga klubet tjera, t’i skenoni dhe me e-mail t’i dėrgoni nė adresėn fshekosoves@live.com. Gjer me datėn 30.04.2010 ora 24.00.Vetėm transferet e shahistėve dhe paraqitja e klubeve gjer nė kėtė afat do tė mirren parasysh nga komisioni i FSHK pėr regjsitrimin e shahistėve dhe klubeve.

Emrat e shahistėve tė huaj duhet tė konfirmohen gjer me datėn 03.05.2010 ora 18.00 kur ėshtė edhe tėrheqja e shortit pėr Suprligės sė Kosovės.Pėr Ligėn e dytė tė Kosovės tėrheqja e shortit do tė bėhet tė njejtėn ditė nga ora 19.00,qė tė dyja nė sallėn e mbledhjeve nė Shtėpinė e sporteve – Prishtinė.


Back to content | Back to main menu